Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznem

Historia

Formalne początki naszego Domu to dzień 11 lipca 1996r. w tym właśnie dniu  ówczesne władze  samorządowe w osobach wójta p.Marka Ćwiąkały, przewodniczącego Rady Gminy p.Adama Miłka wraz z radnymi podjęły trud tworzenia naszej placówki, podjęta została uchwała o utworzeniu i prowadzeniu przez gminę Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliznem.

Po wielu latach  podejmowania trudów administracyjnych i prowadzeniu przez gminę prac budowlanych, w lipcu 2003 roku  można było rozpocząć działalność mającą na celu wsparcie osób niepełnosprawnych z terenu naszej gminy i gmin ościennych. Od tego czasu zaczęła się nasza wspólna droga: praca, wyzwania, realizacja celów  związanych ze standaryzacją, dostosowaniem do wymogów formalnych,  szukanie różnych metod i technik terapeutycznych, doskonalenie kadry by jak najskuteczniej wspierać, pomagać, rozumieć i uczyć tych, którzy są pod naszą opieką.

Początek jak to początek bywa najczęściej trudny. Wprawdzie mieliśmy piękny budynek, jednak bardzo szybko okazało się, że pracownia kulinarna wraz z jadalnią  oraz pracownia plastyczna z jakiej mogliśmy korzystać na samym początku naszej działalności to za mało, by pomieścić kolejne nowe osoby chcące korzystać z naszych specjalistycznych usług opiekuńczych.

Jednak największym problemem i trudem z jakim przyszło nam się zmierzyć w pierwszych miesiącach, a nawet latach naszej działalności było pokonywanie oporu ze strony samych osób niepełnosprawnych ich najbliższych i środowiska lokalnego przed czymś nowym i nieznanym.

 Musieliśmy swoją pracą przekonać przede wszystkim same osoby niepełnosprawne, że warto wyjść poza swoje najbliższe otoczenie, swój dom i otworzyć się na nowe możliwości, perspektywy jakie dawał im nasz ośrodek wsparcia. Wszyscy, którzy pokonali swoje obawy i lęki przed nowym, nieznanym mogą dać świadectwo tego jaki wpływ na ich życie miał lub ma - nasz Dom.

Prawie każdy rok był bardzo dynamiczny i przynosił  zmiany na lepsze czy to w sferze socjalno - bytowej, prawnej czy merytorycznej.

Jednak nadal potrzebne były ogromne środki finansowe na dokończenie prac budowlanych, by można było zagospodarowywać kolejne pomieszczenia i dokończyć budowę Domu. Rok rocznie małymi krokami przy ogromnym finansowym wsparciu wojewody, za pośrednictwem Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie i na miarę możliwości finansowych  naszych lokalnych władz samorządowych udało się w 2013r. zakończyć wszystkie prace budowlane, spełnić wymagane przepisami prawa standardy i móc korzystać, już że wszystkich pomieszczeń Domu, którego powierzchnia użytkowa wynosi 726m².

Na chwilę obecną dysponujemy pięknymi, wygodnymi pracowniami terapeutycznymi wyposażonymi w potrzebny sprzęt i materiały, dostosowanymi do indywidualnych potrzeb, zagospodarowaliśmy teren wokół budynku,  jest grill, altanka, sam budynek pozbawiony jest barier architektonicznych. Dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu naszej  gminy i Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie otrzymaliśmy w 2014r. 23 –osobowy autobus co pozwala nam na nieodpłatne świadczenie usług transportowych dla naszych uczestników.

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Strona główna - Powiatowy Urząd Pracy w BrzozowiePowiatowy Urząd Pracy w Brzozowie

https://brzozow.praca.gov.pl/
 

Gmina Jasienica Rosielna

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jasienicy Rosielnej

gov.pl

gov.plSerwis Rzeczypospolitej Polskiej